Brno slavilo pohybem!

V sobotu 28. 10. 2023 proběhl v brněnském parku Lužánky již třetí ročník akce Sokolský běh republiky, který je oslavou vzniku Československé republiky.

Akce se skládala ze dvou hlavních částí, z dětského závodu a z hlavního závodu. Dále v rámci akce probíhal nově doprovodný program pro děti, který se skládal ze 4 disciplín. Výběr disciplín se odvíjí od toho, co nabízí naše sokolská jednota: první sportovní „ochutnávkou“ byla gymnastická dráha na airtracku se žíněnkami, dále pak šerm s helmou a kordem, zájemci si dále mohli vyzkoušet střelbu na florbalovou branku a nakonec házení volejbalového míče přes síť. Doprovodný program probíhal během dětského závodu.

Dětský závod se letos nově konal v parku Lužánky, tedy na stejném místě jako závod hlavní. Probíhal dopoledne a byl rozdělen podle kategorií do tří dílčích závodů, odlišených podle věku mladých běžkyň a běžců. První byl určen pro kluky i dívky do 5 let, měřil 133 metrů a zúčastnilo se ho 49 dětí. Z toho bylo 31 chlapců a 18 dívek. Druhý byl pro děti do 10 let a trať byla dlouhá 404 metrů. V této kategorii bylo celkem 69 závodníků, kdy 32 bylo chlapců a 37 dívek. Poslední závod byl pro děti do 14 let s délkou 600 metrů. V něm běželo celkem 26 dětí, kdy 16 z nich bylo chlapců a 10 bylo dívek. Celková předpokládaná účast byla 120 dětí, ale zájem o závod byl větší. Jsme rádi, že se nakonec závodů celkem zúčastnilo 145 dětí.

Po ukončení dětských závodů přišel na řadu hlavní závod. Celková délka závodu byla 4,8 km. V tomto závodě se celkově zúčastnilo 141 běžců, Z nich bylo 79 mužů a 62 žen. Na medailových pozicích v mužské kategorii se na prvním místě umístil Mocek Tomáš s časem 16 min a 29 s, dále druhé místo obsadil Kramárek Michal s časem 17 min a 1 s. Nakonec třetí místo patří Kučeru Janovi s časem 17 min a 2 s. V ženské kategorii byla na prvním místě Ilchenko Svitlana s časem 18 minut a 53 s. Na druhém místě byla Dvořáková Jana s časem 19 min a 12 s a třetí místo obsadila Smutná Jana s časem 19 min a 16 s. Akce se celkově vydařila a již nyní se pomalu začínáme chystat na další ročník. Věříme, že se SBR stane tradiční sportovní podzimní událostí!